Одржани семинари у 2019.

 

Реализација семинара "Планирање превенција насиља и ефективно/ефикасно реаговање на насиље у образовно-васпитним и васпитно-образовним институцијама"

21. и 22.12.2019. У Основној школи "Хајдук Вељко" у Зајечару реализован је акредитовани семинар број 56 "Планирање превенција насиља и ефективно/ефикасно реаговање на насиље у образовно-васпитним и васпитно-образовним институцијама" (1 дан, 8 бодова). Семинар је реализован за 2 групе наставника школе. Реализатори семинара били су Младен Јовановић и Валентина Андрејић Ристић.
Теме на семинару које су обрађене су: Полазна тачка; Самовредновање квалитета безбедности у школи; База података, Оквир за израду плана превенције; Модел годишњег планирања; Реаговање кад се деси насиље.
Семинар је за 3 школске године један од 16 подржаних семинара Регионалног центра Ниш.

 

Реализација семинара "Час по мери детета"

21.12.2019. У Средњој стручној школи у Звечану реализован је акредитовани семинар "Час по мери детета" (1 дан, 8 бодоова). Семинар су за колектив школе реализовале Веселинка Станковић и Валентина Вељковић Николић.
Теме на семинару биле су: Законски оквир инклузивног образовања; Педагошки профил; Гарднерова теорија вишеструких интелигенција; Стратегије прилагођавања наставе.
Семинар је за 3 школске године један од 16 подржаних семинара Регионалног центра Ниш.

 

Реализација семинара "Школа будућности – Мајкрософт програмима до савремене наставе"

14. и 15.12.2019. у Гимназији "Рашка" у Рашкој реализован је акредитовани семинар број 304 "Школа будућности – Мајкрософт програмима до савремене наставе" (2 дана, 16 бодова). Семинар је реализован за колектив Гимназије. Реализатори: Јасмина Марковић, Марија Петровић, Сузана Ристић, из ОШ "Јован Јовановић Змај", Алексиначки Рудник.

Теме семинара су: Изокренута учионица; Socrative; PowerPoint; ChronoZoom; Sway; Office 365.
Семинар је подржан од стране Регионалног центра Ниш у Каталогу програма стручног усавршавања за школске: 2019/2020., 2020/2021. и 2021/2022 године.

 

Реализација семинара "Настава усмерена на развијање компетенција ученика"

14.12.2019. У Регионалном центру је реализован акредитовани семинар број 502 "Настава усмерена на развијање компетенција ученика" (8 бодова). Семинар је реализован за групу учесника међу којима су најбројнији били наставници Грађевинске школе "Неимар" из Ниша. Семинар су реализовали Бојана Стевановић и Саша Анђелковић из Друштва историчара Србије "Стојан Новаковић", Београд.

Теме на семинару су биле:
1. Значај развијања компетенција: Шта су компетенције?
2. Како наставу усмерити ка развијању ученичких компетенција.
3. Алати и технике за учење засновано на развијању компетенција.
4. Како планирати и реализовати школски пројекат усмерен на развој компетенција ученика.
5. Како проверити оствареност планираног и развијеност компетенција.

 

Реализација семинара "Планирање превенције и ефективно/ефикасно реаговање на насиље у образовно-васпитним и васпитно-образовним установама"

14.12.2019. У Регионалном центру је реализован акредитовани семинар број 56 "Планирање превенције и ефективно/ефикасно реаговање на насиље у образовно-васпитним и васпитно-образовним установама" (1 дан, 8 бодова). Семинару присуствовало 26 наставника из школа у Нишу и ОШ "Дубрава" из Књажевца. Семинар су реализовали Младен Јовановић и Валентина Андрејић Ристић.

Теме семинара биле су: Полазна тачка; Самовредновање квалитета безбедности у школи; База података, Оквир за израду плана превенције; Модел годишњег планирања; Реаговање кад се деси насиље.
Семинар је подржан од стране Регионалног центра Ниш у Каталогу програма стручног усавршавања за школске: 2019/2020., 2020/2021. и 2021/2022 године.

 

Реализован семинар "Наш вртић гради добре односе - подршка развоју на темељу грађења односа"

14.12.2019. У Регионалном центру је реализован акредитовани семинар број 718 "Наш вртић гради добре односе - подршка развоју на темељу грађења односа" (8 бодова). Семинару је присуствовало 25 васпитача и стручних сарадника из предшколских установа овог региона. Семинар су реализовале: Катарина Ђурић, психолог и Јелица Гагић, психолог из ПУ "Чукарица" у Београду.

Теме на семинару биле су: Подршка развоју на темељу грађења односа пауза; Препреке и могућности за грађење односапауза; Дијалог са децом - полазишта; Технике – начини развијања дијалога кроз игровне активности у групи деце.

 

Реализација семинара "Организација наставе у наставној бази"

13.12.2019. У Угоститељско-туристичкој школи у Нишу реализован је акредитовани семинар број 921 "Организација наставе у наставној бази" (1 дан, 8 бодова). Семинар је реализован за део колектива који предаје стручне предмете. 
Теме које су обрађене на семинару биле су: Законски оквир рада у наставној бази; Специфичност наставе у наставној бази; Улога наставника и ученика у наставној бази; Педагошка радионица као облик наставног рада у наставној бази.

Реализатори су били Бисерка Светозаревић и Роберт Нађ. Семинар је подржан од стране Регионалног центра Ниш у Каталогу програма стручног усавршавања за школске: 2019/2020., 2020/2021. и 2021/2022 године.

 

Реализација семинара "Виртуелна туристичка агенција-практична обука за агенцијско пословање"

8.12.2019. У рачунарској учионици Регионалног центра за професионални развој запослених у образовање у Ужицу, за наставнике Економске и Туристиче школе реализован је акредитовани семинар "Виртуелна туристичка агенција - практична обука за агенцијско пословање" (кат.бр. 901, област: Стручни предмети у средњем стручном образовању). Циљ семинара је унапређивање система стручног усавршавања и оспособљавање наставника за агенцијско пословање за примену теоретских знања у практичном контексту, применом савремених информатичких достигнућа.

Семинар је реализовао Зоран Муљевски, програмер.

 

Реализација семинара "Индивидуализација наставе уз уважавање разлике у стиловима учења ученика"

7. и 8.12.2019. У Основној школи "Растко Немањић" у Новом Пазару реализован је акредитовани семинар број 446 "Индивидуализација наставе уз уважавање разлике у стиловима учења ученика" (2 дана, 16 бодова). Семинар је реализован за колектив школе а уз финансијску подршку удружења "Индиго" из Ниша. Семинар су реализовали Душан Ранђеловић, доктор психолошких наука Филозофског факултета Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици и Кристина Ранђеловић, аистент Филозофског факултета Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици.

Теме на семинару су биле:
Израда улазног теста; Психолошке и дидактичке основе индивидуализације наставе; Разредна атмосфера, наставни стилови и мотивација; Теоријски приступ у проучавању когнитивних стилова и стилова учења; Стилови учења/когнитивни стилови/стратегије учења; Моделирање учења у настави; Стилови учења и различити модели стилова учења; Индивидуализација наставе према стиловима учења ученика; Презентација скица и израда излазног теста.

Семинар "Индивидуализација наставе уз уважавање разлике у стиловима учења ученика" је један од 16 семинара које је Регионални центар Ниш подржао у најновијем Каталогу програма стручног усавршавања за 2018/2019; 2019/2020. и 2020/2021. годину.

 

"Употреба мобилних апликација за побољшање квалитета наставе и учења; паметни телефон као наставно средство 21.века"

7.12.2019. У Основној школи "Десанка Максимовић" у Пожаревцу реализован је акредитовани семинар број 331 "Употреба мобилних апликација за побољшање квалитета наставе и учења; паметни телефон као наставно средство 21.века." (област: информатика, 8 бодова). Семинар је реализован за колектив школе, а семинар су реализовали Ана Живковић и Марјан Миланов.

Теме обрађене на семинару су: Мобилни телефон у учионици – за и против; Технологија у учионици; Блумова таксономија 21. века; Апликације за помоћ у припреми, организацији и реализацији наставе; Апликације за управљање одељењем; Апликације за прављење квизова, тестова и анкета; Друге апликације које могу користити наставнику.
Семинар је за наредне 3 школске године један од 16 подржаних семинара Регионалног центра Ниш.

 

Реализација семинара "Планирање превенције и ефективно/ефикасно реаговање на насиље у образовно васпитним и васпитно образовним установама"

7.12.2019. У ОШ "Иван Горан Ковачић" у Суботици, за колектив школе је реализован семинар "Планирање превенције и ефективно/ефикасно реаговање на насиље у образовно васпитним и васпитно образовним установама" (кат.бр.56, област Васпитни рад), један од 16 семинара који је при акредитацији подржао Регионални центар Ниш. Општи циљ семинара је јачање компетенција Тима за заштиту деце и ученика од насиља, у домену превентивног деловања и реаговања у ситуацијама насиља.

Семинар су реализовали Младен Јовановић, наставник ТИО и информатике у ОШ "Мирослав Антић" и Валентина Андрејић Ристић, наставник српског језика у Првој нишкој гимназији "Стеван Сремац".

 

Реализација семинара "Стратегије, методе и технике рада у инклузивној учионици"

30.11-1.12.2019. За потребе стручног усавршавања наставника ОШ "Ђура Јакшић" из Јелашнице, у школи је реализован семинар "Стратегије, методе и технике рада у инклузивној учионици" (каталошки бр.215, Област: Деца/ученици којима је потребна додатна подршка у образовању). Ово је један од 16 семинара који је у важећем Каталогу Завода за унапређивање образовања и васпитања подржао Регионални центар Ниш. Семинар су реализовали аутори: Владица Тошић, наставик разредне наставе у ОШ "Ратко Вукићевић" и Љиљана Радовановић Тошић, психолог у ОШ "Радоје Домановић" у Нишу.
Циљеви семинара: Подизање нивоа знања о условима за стварање инклузивне школе и учионице - Унапређење знања о стиловима учења и подстицању мотивације - Учење стратегија, метода и техника које доприносе управљању одељењем и изградњи социјалних вештина - Учење стратегија, метода и техника које доприносе превладавању тешкоћа у читању, писању и математици - Учење стратегија, метода и техника рада са ученицима који имају АДХД симптоме - Учење стратегија рада са даровитим ученицима.

 

Реализација семинара "Планирање превенције и ефективно/ефикасно реаговање на насиље у образовно васпитним и васпитно образовним установама"

30.11.2019. У ОШ "Херој Иван Мукер" у Смедеревској Паланци, реализован је семинар "Планирање превенције и ефективно/ефикасно реаговање на насиље у образовно васпитним и васпитно образовним установама" (каталошки бр.56, Област: Општа питања наставе). Семинар који је при акредитацији подржао Регионални центар Ниш, реализовали су Младен Јовановић, наставник ТИО у ОШ "Мирослав Антић" и Валентина Андрејић Ристић, наставник српског језика у Првој нишкој гимназији "Стеван Сремац".
Теме семинара: Самовредновање квалитета безбедности у школи; База података, Оквир за израду плана превенције; Модел годишњег планирања; Реаговање кад се деси насиље. Семинар је реализован за колектив школе.

 

"Преовладавање стреса методама когнитивнобихејвиоралне психотерапије"

30.11.2019. У Регионалном центру је реализован акредитовани семинар број 264 "Преовладавање стреса методама когнитивнобихејвиоралне психотерапије" (1 дан, 8 бодова). Реализатори су били Стеван Станојевић и Даница Вукић. Семинару су присуствовала 22 наставника, директора и стручних сарадника.

На семинару су обрађене теме: Предности и мане различитих нетерапеутских приступа у превладавању стреса; Когнитивно-бихејвиорална психотерапија и стрес из угла овог терапијског модалитета; Негативне аутоматске мисли и уводне технике њихове идентификације и евалуације; Сложеније когнитивне технике за евалуацију мисли и уверења; Резиме претходно наученог и опуштање уз вежбе дисањем; Батерија когнитивних техника за превладавање стрепње; Прогресивна мишићна релаксација; Психолошке интервенције са ученицима.

 

Реализација семинара "Умеће одрастања - оснаживање наставника и васпитача за васпитни и превентивни рад са адолесцентима"

29.11 - 1.12. 2019. Акредитован семинар "Умеће одрастања - оснаживање наставника и васпитача за васпитни и превентивни рад са адолесцентима" ( каталошки бр.56, област Васпитни рад) реализован је у Регионалном центру. На семинару је учествовало 26 наставника основних и средњих школа  из Ниша, Прокупља, Пирота, Врања и Дољевца. Водитељски пар Ирена Штулић Лободок и Милка Михајловић, испред Удружења Психокод из Београда, и овог пута су наставницима приближиле теме:  О адолесценцији из личног угла, О адолесценцији из професионалног угла: Психолошке потребе и развојни задаци у адолесценцији: Карактеристике адолесценције као развојне фазе, Улога и задаци одраслих у пружању подршке одрастању деце и младих (у контексту породице и школе), Приказ тематске целине из програма Умеће одрастања: Улоге и сарадња у групи, Вредности, Развој моралности код деце и адолесцената; Могућности подстицаја и развоја моралног просуђивања, примери техника за подстицање заједништва у одељењу.  Однос адолесцента са одраслима (у школи и породици); питање ауторитета и васпитног стила. Структура, елементи и основни принципи радионице. Специфичности вођења и улоге водитеља. Могућности превентивног рада и примене програма Умеће одрастања.

 

Реализација семинара "Индивидуализација наставе уз уважавање разлике у стиловима учења ученика"

29-30.11.2019. У Регионалном центру је реализован акредитовани семинар број 446 "Индивидуализација наставе уз уважавање разлике у стиловима учења ученика" (2 дана, 16 бодова). Семинару су присуствовали наставници из основних школа "Карађорђе"из Горњег Матејевца и "Јован Јовановић Змај" из Малче као и из Средње стручне школе у Нишу.
Теме на семинару су биле: Израда улазног теста; Психолошке и дидактичке основе индивидуализацие наставе; Разредна атмосфера, наставни стилови и мотивација; Теоријски приступ у проучавању когнитивних стилова и стилова учења; Стилови учења/когнитивни стилови/стратегије учења; Моделирање учења у настави; Стилови учења и различити модели стилова учења; Индивидуализација наставе према стиловима учења ученика; Презентација скица и израда излазног теста.
Семинар су реализовали Душан Ранђеловић, доктор психолошких наука, Унивезитет Пришина, Милица Стевановић, педагог, Економска школа Ниш и Кристина Ранђеловић, мастер психолог, Филозофски факултет Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици.

Семинар "Индивидуализација наставе уз уважавање разлике у стиловима учења ученика" је један од 16 семинара које је Регионални центар Ниш подржао у најновијем Каталогу програма стручног усавршавања за 2018/2019; 2019/2020. и 2020/2021. годину.

 

Реализација семинара "Стратегије, методе и технике рада у инклузивној учионици"

23-24.11.2019. За потребе реализације планова стручног усавршавања наставника у ОШ "Стефан Немања" у Нишу, реализован је семинар бр. 215 "Стратегије, методе и технике рада у инклузивној учионици", 16 бодова, област Деца/ученици којима је потребна додатна подршка у образовању.Семинар је при акредитацији код Завода за унапређивање образовања и васпитања, подржао Регионални центар Ниш.

Циљ семинара је: Подизање нивоа знања о условима за стварање инклузивне школе и радионице - Унапређење знања о стиловима учења и подстицању мотивације - Учење стратегија, метода и техника које доприносе управљању одељењем и изградњи социјалних вештина и превладавању тешкоћа у читању, писању и математици, као и учење стратегија, метода и техника рада са ученицима који имају АДХД симптоме - Учење стратегије рада са даровитим ученицима.

Семинар су реализовали Љиљана Радовановић Тошић, психолог у ОШ "Радоје Домановић" и Владица Тошић, наставник разредне наставе у ОШ "Ратко Вукићевић" у Нишу.

 

Реализација семинара "Планирање превенције насиља и ефективно/ефикасно реаговање на насиље у образовно васпитним и образовно васпитним установама"

23.11.2019. Акредитовани семинар "Планирање превенције насиља и ефективно/ефикасно реаговање на насиље у образовно васпитним и образовно васпитним установама" (8 бодова, област Васпитни рад), који је при акредитацији подржао Регионални центар Ниш, реализован је у основној школи  "Радоје Домановић" у Нишу. Семинар је одржан за колектив школе. Семинар су реализовали Младен Јовановић, наставник ТИО и информатике у ОШ "Мирослав Антић" и Валентина Андрејић Ристић, наставник српског језика у Првој нишкој гимназији "Стеван Сремац". Општи циљ семинара је јачање компетенција Тима за заштиту деце и ученика од насиља, у домену превентивног деловања и реаговања у ситуацијама насиља.

 

Реализација семинара "Употреба мобилних апликација за побољшање квалитета наставе и учења: Паметни телефон као наставно средство 21. века"

23.11.2019. У Регионалном центру је реализован акредитовани семинар број 331 "Употреба мобилних апликација за побољшање квалитета наставе и учења: Паметни телефон као наставно средство 21. века" (1 дан, 8 бодова). Семинар је реализован за 10 наставника.

Теме семинара су: Мобилни телефон у учионици – за и против; Технологија у учионици; Блумова таксономија 21. века; Апликације за помоћ у припреми, организацији и реализацији наставе; Апликације за управљање одељењем; Апликације за прављење квизова, тестова и анкета; Друге апликације које могу користити наставнику. Семинар је реализовала Ана Живковић, наставник енглеског језика, ОШ „Чегар“, Ниш.

Семинар „Употреба мобилних апликација за побољшање квалитета наставе и учења: Паметни телефон као наставно средство 21. века“ је један од 16 семинара које је Регионални центар Ниш подржао у најновијем Каталогу програма стручног усавршавања за 2018/2019; 2019/2020. и 2020/2021. годину.

 

Реализација семинара "Организација наставе у наставној бази"

22.11.2019. У Средњој школи "Прокоповић" у Нишу, реализован je акредитовани семинар број 921 "ОРГАНИЗАЦИЈА НАСТАВЕ У НАСТАВНОЈ БАЗИ" (1 дан, 8 бодова). Семинару је присуствовало 16 наставника ове школе. Реализатори су били Бисерка Светозаревић, професор педагогије и Роберт Нађ, специјалиста струковних студија, Медицинска школа Приштина - Грачаница.

Теме које су обрађене на семинару су: Законски оквир рада у наставној бази; Специфичност наставе у наставној бази; Улога наставника и ученика у наставној бази; Педагошка радионица као облик наставног рада у наставној бази.

Семинар "ОРГАНИЗАЦИЈА НАСТАВЕ У НАСТАВНОЈ БАЗИ" је један од 16 семинара које је Регионални центар Ниш подржао у најновијем Каталогу програма стручног усавршавања за 2018/2019; 2019/2020. и 2020/2021. годину.

 

Реализација семинара "Стратегије, методе и технике рада у инклузивној учионици"

16-17.11.2019. За 25 наставника основне школе "Стефан Немања" у Нишу, реализован је акредитовани семинар "Стратегије, методе и технике рада у инклузивној учионици" (ка.бр.215), 16 бодова, област : Деца/ученици којима је потребна додатна подршка у образовању.

Циљеви семинара су: Подизање нивоа знања о условима за стварање инклузивне школе и радионице - Унапређење знања о стиловима учења и подстицању мотивације - Учење стратегија, метода и техника које доприносе управљању одељењем и изградњи социјалних вештина и превладавању тешкоћа у читању, писању и математици, Учење стратегија, метода и техника рада са ученицима који имају ADHD симптоме - Учење стратегије рада са даровитим ученицима.

Семинар који је при акредитацији код Завода за унапређивање образовања и васпитања подржао Регионални центар Ниш, реализовали су Љиљана Радовановић Тошић, психолог у ОШ "Радоје Домановић" и Владица Тошић, наставник разредне наставе у ОШ "Ратко Вукићевић" у Нишу.

Реализација семинара "Методе очувања живих врста у ex sity условима"

16.11.2019. У Регионалном центру је реализован акредитовани семинар "Методе очувања живих врста у ex sity условима", кат.бр.793, 8 бодова, област: Природне науке.

Специфични циљ семинара је: Упознавање са савременим биотехнолошким трендовима који су у служби очувања значајних, пре свега угрожених биљних врста у ex sity условима (изван природног станишта), где наставници стичу професионалну компетенцију за модернију реализацију наставе с нагласком на мотивациони и стимулативни аспект креативног и применљивог учења, као и овладавање методама и техникама лабораторијског рада у циљу осавремењивања наставе.

На семинару су учествовали наставници биологије из Алексинца, Бора, Београда, Варварина, Сврљига и Гаџиног Хана. Семинар који је при акредитацији код Завода за унапређивање образовања и васпитања подржао Регионални центар Ниш, реализовали су: др Славиша Стаменковић, др Бојан Златковић, др Светлана Тошић , професори на Департману за биологију Природно - математичког факултета у Нишу и Милица Андрејев, наставник биологије.

 

Реализација семинара "Употреба мобилних апликација за побољшање квалитета наставе и учења: Паметни телефон као наставно средство 21. века"

15.11.2019.  У Средњој школи у Бабушници, реализован је акредитовани семинар број 331 "Употреба мобилних апликација за побољшање квалитета наставе и учења: Паметни телефон као наставно средство 21. века" (1 дан, 8 бодова). Семинар је реализован за колектив школе.

Теме семинара су: Мобилни телефон у учионици – за и против; Технологија у учионици; Блумова таксономија 21. века; Апликације за помоћ у припреми, организацији и реализацији наставе; Апликације за управљање одељењем; Апликације за прављење квизова, тестова и анкета; Друге апликације које могу користити наставнику.
Семинар су реализовали: Марјан Миланов, наставник енглеског језика, ОШ „Добринка Богдановић“, Стрелац и Ана Живковић, наставник енглеског језика, ОШ „Чегар“, Ниш.

Семинар „Употреба мобилних апликација за побољшање квалитета наставе и учења: Паметни телефон као наставно средство 21. века“ је један од 16 семинара које је Регионални центар Ниш подржао у најновијем Каталогу програма стручног усавршавања за 2018/2019; 2019/2020. и 2020/2021. годину.

 

Реализација семинара "Индивидуализација наставе уз уважавање разлике у стиловима учења ученика"

2-3.11. 2019. У Основној школи „Краљ Петар Први“ у Нишу, реализован је акредитовани семинар број 446 "Индивидуализација наставе уз уважавање разлике у стиловима учења ученика" (2 данa, 16 бодова). Семинар је реализован за колектив школе.

Теме семинара су: Израда улазног теста; Психолошке и дидактичке основе индивидуализацие наставе; Разредна атмосфера, наставни стилови и мотивација; Теоријски приступ у проучавању когнитивних стилова и стилова учења; Стилови учења/когнитивни стилови/стратегије учења; Моделирање учења у настави; Стилови учења и различити модели стилова учења; Индивидуализација наставе према стиловима учења ученика; Групних сценарија за час; Презентација скица и израда излазног теста. Семинар су реализовали: Душан Ранђеловић, доктор психолошких наука, Универзитет у Приштини и Кристина Ранђеловић, мастер психолог, Филозофски факултет Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици.

Семинар „Индивидуализација наставе уз уважавање разлике у стиловима учења ученика“ је један од 16 семинара које је Регионални центар Ниш подржао у најновијем Каталогу програма стручног усавршавања за 2018/2019; 2019/2020. и 2020/2021. годину.

 

Реализација семинара "Употреба мобилних апликација за побољшање квалитета наставе и учења: Паметни телефон као наставно средство 21. века"

2.11.2019. У Економској школи у Ваљеву реализован је акредитовани семинар број 331 "Употреба мобилних апликација за побољшање квалитета наставе и учења: Паметни телефон као наставно средство 21. века" (1 дан, 8 бодова). Семинар је реализован за колектив школе.

Теме семинара су: Мобилни телефон у учионици – за и против ; Технологија у учионици; Блумова таксономија 21. века; Апликације за помоћ у припреми, организацији и реализацији наставе; Апликације за управљање одељењем; Апликације за прављење квизова, тестова и анкета; Друге апликације које могу користити наставнику. Семинар су реализовали: Марјан Миланов, наставник енглеског језика, ОШ „Добринка Богдановић“, Стрелац; Ана Живковић, наставник енглеског језика, ОШ „Чегар“, Ниш.

Семинар „Употреба мобилних апликација за побољшање квалитета наставе и учења: Паметни телефон као наставно средство 21. века“ је један од 16 семинара које је Регионални центар Ниш подржао у најновијем Каталогу програма стручног усавршавања за 2018/2019; 2019/2020. и 2020/2021. годину.

 

Реализација семинара "Час по мери детета"

2.11.2019. У Регионалном центру реализован je акредитовани семинар број 218 "ЧАС ПО МЕРИ ДЕТЕТА" (1 дан, 8 бодова). Семинар је реализован за 16 наставника из Млекарске школе у Пироту и ОШ „Вук Караџић“ из Житног Потока. Семинар су реализовале: Веселинка Станковић, наставник математике и Валентина Ваљковић Николић, наставник српског језика у ОШ „Десанка Максимовић“ у Чокоту.

Обрађене су следеће теме: Законски оквир инклузивног образовања; Педагошки профил; Гарднерова теорија вишеструких интелигенција; Стратегије прилагођавања наставе.

Семинар „Час по мери детета“ је један од 16 семинара које је Регионални центар Ниш подржао у најновијем Каталогу програма стручног усавршавања за 2018/2019; 2019/2020. и 2020/2021. годину.

 

Реализација семинара "Час по мери детета"

1.11.2019. У Трговинској школи у Нишу реализован je акредитовани семинар број 218 "ЧАС ПО МЕРИ ДЕТЕТА" (1 дан, 8 бодова). Семинар је реализован за 30 наставника ове школе. Семинар су реализовале: Веселинка Станковић, наставник математике и Валентина Ваљковић Николић, наставник српског језика у ОШ „Десанка Максимовић“ у Чокоту.

Обрађене су следеће теме: Законски оквир инклузивног образовања; Педагошки профил; Гарднерова теорија вишеструких интелигенција; Стратегије прилагођавања наставе.

Семинар „Час по мери детета“ је један од 16 семинара које је Регионални центар Ниш подржао у најновијем Каталогу програма стручног усавршавања за 2018/2019; 2019/2020. и 2020/2021. годину.

 

Реализација семинара "Преовладавање стреса методама когнитивнобихејвиоралне психотерапије"

26.10.2019. У Регионалном центру је реализован акредитовани семинар број 264 "Преовладавање стреса методама когнитивнобихејвиоралне психотерапије" (1 дан, 8 бодова). Реализатори су били Стеван Станојевић и Даница Вукић. Семинару је присуствовало 27 наставника, директора и стручних сарадника.

На семинару су обрађене теме: Предности и мане различитих нетерапеутских приступа превладавању стреса; Когнитивно-бихејвиорална психотерапија и стрес из угла овог терапијског модалитета; Негативне аутоматске мисли и уводне технике њихове идентификације и евалуације; Сложеније когнитивне технике за евалуацију мисли и уверења; Резиме претходно наученог и опуштање уз вежбе дисањем; Батерија когнитивних техника за превладавање стрепње; Прогресивна мишићна релаксација; Психолошке интервенције са ученицима.

 

Реализација семинара "ВЕШТИНЕ ЗА АДОЛЕСЦЕНЦИЈУ - превенција злоупотребе психоактивних супстанци и ризичног понашања младих"

18-20.10. 2019. У ОШ "Ђура Јакшић" у Београду, у организацији ЛИОНС клуба реализован је акредитовани семинар кат. број 15 "ВЕШТИНЕ ЗА АДОЛЕСЦЕНЦИЈУ - превенција злоупотребе психоактивних супстанци и ризичног понашања младих" (24 бода).

Семинар су реализовале Весна Петровић Урошевић и Споменка Ћирић Јанковић. Теме семинара су изузетно актуелне и поклапају се са приоритетима Министарства просвете - превенција наркоманије код младих. Неке од тема које се овим семинаром обрађују су: Унапређивање односа са вршњацима; Јачање породичних однос; Правимо здраве изборе; Поставимо циљеве за здрав живот;

Аутор програма је Сузан Карол Кеистер, интернационални тренер и супервизор, Државни универзитет Мичиген, Мичиген, САД. Семинар је подржан од стране Регионалног центра Ниш у Каталогу програма стручног усавршавања за наредне три школске године 2018/2019, 2019/2020. и 2020/2021. годину. Програм "Вештине за адолесценцију..." један је од препоручених програма превенције у Стручном упутству министра просвете и у складу је са Међунардоним стандардима превенције.

 

Реализација семинара "Примена геогебре у настави математике у основним и средњим школама"

18.10. 2019. У Регионалном центру је реализован акредитовани семинар број 359 "ПРИМЕНА ГЕОГЕБРЕ У НАСТАВИ МАТЕМАТИКЕ У ОСНОВНИМ И СРЕДЊИМ ШКОЛАМА", (1 дан, 8 бодова).

Семинару су присуствовали наставници математике из основних и средњих школа. Водитељке семинара биле су: Милена Ђорђевић и Марина Милошевић, наставнице математике у Економској школи у Нишу.

Теме семинара: Излагање о софтверу ГеоГебра; Демонстрација коришћења алата; Презентација часа; Планирање примене стечених знања;
Семинар је подржан од стране Регионалног центра Ниш у Каталогу програма стручног усавршавања за наредне три школске године 2018/2019, 2019/2020. и 2020/2021. годину.

 

Реализација семинара "Разговор о књизи у школској библиотеци у функцији социјализације ученика и превенције вршњачког насиља"

18.10. 2019. У Регионалном центру је реализован акредитовани семинар број 4 "Разговор о књизи у школској библиотеци у функцији социјализације ученика и превенције вршњачког насиља" (1 дан, 8 бодова). Семинару су присуствовали наставници српског језика и стручни сарадници - библиотекари основних и средњих школа. Реализатор је била др Весна Црногорац.

Теме које су обрађене су: Увођење у појмове и значај концепта; Разговор о књизи као и веза са превенцијом вршњачког насиља у библиотеци; Врсте читања за Разговор о књизи и њихова примена у школској библиотеци; Одабир литературе и систематизација грађе за успешно подстицање и вођење разговора о књигама; Разговор о књизи у школској библиотеци.

Семинар је подржан од стране Регионалног центра Ниш у Каталогу програма стручног усавршавања за наредне три школске године 2018/2019, 2019/2020. и 2020/2021. годину.

 

Реализација семинара "Разговор о књизи у школској библиотеци у функцији социјализације ученика и превенције вршњачког насиља"

20.09.2019. у  Центру за стручно усавршавање у Лесковцу реализован реализован је акредитован семинар број 4, област библиотекарство: "Разговор о књизи у школској библиотеци у функцији социјализације ученика и превенције вршњачког насиља". (8 бодова)
Семинар за библиотекаре Јабланичког и Пчињског округа реализовали су др Жељко Вучковић и др Весна Црногорац.
У  Каталогу програма стручног усавршавања за три школске године. 2018/2019., 2019/2020. и 2020/2021. подржао је Регионални центар Ниш.

 

Реализација семинара "Корелација и међупредметно повезивање у настави музичке културе и уметности"

21.09.2019. Акредитовани семинар за наставнике из области уметности: Корелација и међупредметно повезивање у настави музичке културе и уметности  (каталошки бр. 945), одржан је у Регионалном центру. Семинар покрива компетенције за уже стручну област. Као приоритет има унапређивање компетенција наставника у области планирања и реализације наставе оријентисане на исходе а као општи циљ Оспособљавање наставника за практичну примену корелације у настави и међпредметно повезивање кроз процес планирања и интеграције са другим наставним предметима и садржајима.
Семинар су реализовали Весна Миленовић, дипломирани музиколог и Драган Грујић мастер професор технике и информатике за електронско учење –  педагошки саветник из ОШ "Свети Сава" у Пожаревцу. На семинару су учествовали наставници из Врања, Бабушнице, Житорађе и Ниша.

 

Реализација семинара „Употреба мобилних апликација за побољшање квалитета наставе и учења: Паметни телефон као наставно средство 21.века“

14.09.2019. У Регионалном центру је реализован акредитовани семинар „Употреба мобилних апликација за побољшање квалитета наставе и учења: Паметни телефон као наставно средство 21.века“ (1 дан, 8 бодова). Семинар је реализован за 26 наставника Грађевинске школе „Неимар“.
Семинар су реализовали Ана Живковић и Марјан Миланов.
Семинар „Употреба мобилних апликација за побољшање квалитета наставе и учења: Паметни телефон као наставно средство 21.века“ подржао је Регионални центар Ниш у Каталогу програма стручног усавршавања за наредне две школске године.

 

Реализација семинара "Индивидуализација наставе уз уважавање разлике у стиловима учења ученика"

28. и 29.08.2019.  У Музичкој школи "Коста Манојловић" у Земуну реализован је акредитовани семинар број 446 "Индивидуализација наставе уз уважавање разлике у стиловима учења ученика (16 бодова).
Семинар је реализован за колектив школе, за укупно 18 наставника. Наставници ове школе изабрали су овај семинар изабрали због потребе за додатним усавршавањем у делу индивидуалног приступа наставника у раду са ученицима.
Реализатори семинара били су Душан Ранђеловић, доктор психолошких наука Универзитета у Приштини и Милица Стевановић, дипломирани педагог у Економској школи у Нишу.
Семинар је за ову и следеће две школске године у Каталогу програма подржао Регионални центар Ниш.

 

Реализација семинара "Вештине за адолесценцију – превенција злоупотребе психоактивних супстанци и ризичног понашања младих (област: васпитни рад)"

25-27.8.2019.У Дому ученика у Зрењанину реализован је акредитовани семинар број 15 "Вештине за адолесценцију – превенција злоупотребе психоактивних супстанци и ризичног понашања младих (област: васпитни рад)". Семинар је организован од стране Lions Quest Србија и био је бесплатан за наставнике основних и средњих школа Средњобанатског округа. Полазници су добили приручнике који ће им помоћи у реализацији радионица са ученицима.
Водитељке семинара биле су и Борислава Максимовић и Споменка Урошевић.
Семинар је један од препоручених програма за планирање превенције употребе дроге код ученика по Стручном упутству Министра просвете од школске 2018/2019.године.
Семинар је у Каталогу програма стручног усавршавања за следеће две школске године подржан од стране Регионалног центра Ниш.

 

Реализација семинара "Умеће комуникација- како да говоримо и слушамо да би ученици желели да нас чују и да разговарају са нама"

26.08.2019. Акредитовани семинар "Умеће комуникација- како да говоримо и слушамо да би ученици желели да нас чују и да разговарају са нама", из области Васпитни рад, каталошки бр. 171, 20 сати стручног усавршавања, компетенција К4, приоритет П4, реализован је у Регионалном центру.
Теме обрађене на семинару су: Схватање ауторитета и избор васпитног стила као одреднице начина комуникације са ученицима;Поступци ученика који нас ометају у раду; Разумевање, прихватање, емпатија, проблеми ученика; Активно слушање и емотивна подршка; Адекватни и неадекватни начини реаговања на проблеме ученика; Конфликти и шта са њима; Стилови решавања у конфликтним ситуацијама; Могућности конструктивног решавања проблема у школским ситуацијама.
На семинару је учествовало 24 наставника основних и средњих школа, а водитељски тим представљале су психолози Ирена Лободок Штулић и Милка Михајловић из београдског удружења Психокод.

 

Реализација семинара "Вештине за адолесценцију – превенција злоупотребе психоактивних супстанци и ризичног понашања младих (област: васпитни рад)"

19.-21.08.2019. У Регионалном центру реализован акредитовани семинар број 15 "Вештине за адолесценцију – превенција злоупотребе психоактивних супстанци и ризичног понашања младих (област: васпитни рад)".
Семинар је један од препоручених програма за планирање превенције употребе дроге код ученика по Стручном упутству Министра просвете од школске 2018/2019.године. Обрађене су теме о основама пзнавања психоактивних супстанци и начинима да се научено са семинара примени у учионици. У ту сврху сваки полазник је добиоштампани приручник са сценаријима радионица које могу да се реализују у школи.
Водитељке семинара биле су Весна Петровић Урошевић и Борислава Максимовић. Семинару је присуствовало 30 наставника из основних и средњих школа Града Ниша.
Семинар је захваљујући организацији LionsQuest Србија био бесплатан за полазнике.
Семинар је у Каталогу програма стручног усавршавања за следеће две школске године подржан од стране Регионалног центра Ниш.

 

Реализација семинара "Стратегије, методе и технике рада у инклузивној учионици"

30.06. и 1.07.2019. У Основној школи "Матко Вуковић" у Суботици реализован је акредитовани семинар број 215 "Стратегије, методе и технике рада у инклузивној учионици"(16 бодова). Семинар је реализован за колектив школе.
Реализатори су били Љиљана Радовановић Тошић, психолог у ОШ "Радоје Домановић" и Владица Тошић, наставник разредне наставе у ОШ "Ратко Вукићевић".
Семинар је за ову школску годину и наредне две у Каталогу програма стручног усавршавања и подржан је од Регионалног центра Ниш.

 

Реализација семинара "Индивидуализација наставе уз уважавање разлике у стиловима учења ученика"

25. и 26.06.2019. У Гимназији "9.мај" реализован је акредитовани семинар број 446  "Индивидуализација наставе уз уважавање разлике у стиловима учења ученика“ (16 бодова). 
Семинар је реализован за део колектива Гимназије за укупно 30 наставника.
Реализатори семинара били су Душан Ранђеловић, доктор психолошких наука, Универзитет у Приштини, Милица Стевановић, дипломирани педагог Економске школе у Нишу.
Семинар је за ову и следеће две школске године у Каталогу програма подржао Регионални центар Ниш.

 

Реализација семинара "Употреба мобилних апликација за побољшање квалитета наставе и учења: Паметни телефон као наставно средство 21.века"

06-07.06.2019.  у Основној школи "Христо Ботев" у Димитровграду реализован је акредитовани семинар број 331: "Употреба мобилних апликација за побољшање квалитета наставе и учења: Паметни телефон као наставно средство 21.века" (8 бодова).
Семинар је реализован за две групе наставника.
Реализатори су били Ана Живковић, наставник енглеског језика у ОШ "Чегар", Ниш и Марјан Миланов, наставник енглеског језика у ОШ "Добринка Богдановић" у Стрелцу и Средњој школи у Бабушници.
Семинар има за циљ оснаживање компетенција наставника за коришћење едукативних и услужних мобилних апликација за побољшање квалитета наставе и учења, као и за употребу паметних телефона и таблета као наставног средства.
Семинар је за ову и наредне две школске године у Каталогу програма стручног усавршавања подржао Регионални центар Ниш. Семинар је до сада имао пет реализација и просечну оцену 3,89.

 

Реализација семинара "Разговор о књизи у школској библиотеци у функцији социјализације ученика и превенцији вршњачког насиља"(Библиотерапија)"

17.05.2019.У медијатеци  Основне школе "Иван Милутиновић", Вишњица, Београд, у организацији Регионалног центра Ниш је одржан акредитовани семинар број 4: "Разговор о књизи у школској библиотеци у функцији социјализације ученика и превенцији вршњачког насиља" (Библиотерапија).
Семинару је присуствовало 29 учесника, од којих 27 библиотекара из основних и средњих школа Београда и околине.
Семинар су реализовали др Жељко Вучковић и др Весна Црногорац.
Регионални центар Ниш је у Каталогу програма стручног усавршавања за ову и наредне две школске године подржао 16 програма међу којима је и "Разговор о књизи у школској библиотеци у функцији социјализације ученика и превенцији вршњачког насиља" (Библиотерапија).
На адреси  FB профила Друштва библиотекара Србије можете погледати прилог са семинара https://www.facebook.com/drustvo.skolskih.bibliotekara/

 

Реализација семинара "Виртуелни хотел - практична обука наставника за хотелско пословање"

11.05.2019. Акредитовани семинар Виртуелни хотел - практична обука наставника за хотелско пословање, кат. бр. 902, реализован је у Економско-трговинској школи "Вук Караџић" Велика Плана. На семинару је учествовало 7 наставника ове школе. Семинар је реализовао Зоран Муљевски, један од аутора семинара. Ово је један од семинара који је за три наредне школске године при акредитацији подржао Регионални центар Ниш.

 

Реализација семинара "Разговор о књизи у школској библиотеци у функцији социјализације ученика и превенције вршњачког насиља"

20.4.2019. У Региoналном центру за професионални развој запослених у образовању у Смедереву реализован је акредитовани семинар број 4 „Разговор о књизи у школској библиотеци у функцији социјализације ученика и превенције вршњачког насиља“ (1дан, 8 бодова).
Семинар је реализовала др Весна Црногорац за групу од 10 учесника из школа у Смедереву.
Семинар је за  ову и наредне две школске године у Каталогу програма стручног усавршавања подржао Регионални центар Ниш.

 

Реализација семинара "Интерактивна имплементација уџбеника у настави математике у старијим разредима основне школе - новине у програму математике петог и шестог разреда основне школе"

30. 04. 2019.  Стручно удружење „Математископ“ је у Регионалном центру организовало акредитовани семинар за наставнике математике: „Интерактивна имплементација уџбеника у настави математике у старијим разредима основне школе – новине у програму математике петог и шестог разреда основне школе“ (кат. бр. 371).
Предавачи су били: Владимир Стојановић, Никола Вигњевић и Гордана Поповић. Највећи део  излагања односио се на интерактивну примену уџбеника, практичну примену електронских медија и дигиталних материјала у настави математике. Било је речи и о диференцираној настави по новом програму са посебним акцентом на проблемску и пројектну наставу.
Предавању је присуствовало 30 наставника математике нишких основних школа.

 

Реализација семинара  "Умеће комуникација - како да говоримо и слушамо да би ученици хтели да нас чују и да разговарају са нама"

22-24.03.2019. Акредитован семинар кат. бр.171  "Умеће комуникација - како да говоримо и слушамо да би ученици хтели да нас чују и да разговарају са нама", из области васпитни рад, реализован је у Регионалном центру. На семинару је учествовало 23 наставника основних и средњих школа. Водитељски тим и овог пута биле су психолози из београдског тима Психокод: Ирена Лободок Штулић и Милка Михајловић. Неке од тема обрађених на семинару биле су: Однос између наставника и ученика - сложено поље комуникације, Схватање ауторитета и избор васпитног стила као одреднице начина комуникације са ученицима, Понашања ученика која нас ометају у раду, Како реагујемо - разлика између тзв. Ти - порука и Ја - порука, Проблеми ученика - како реагујемо (технике подршке), Разумевање и емпатија наставника у функцији подршке ученику и развоја саосећајности код ученика, Адекватно и неадекватно реаговање на проблеме ученика, Неслагања, конфликти и начини поступања, Сараднички приступ као стил избора у решавању проблема.

 

Реализација семинара  "Репаратура машинских делова у функцији одрживог развоја"

20.3.2019.У Регионалном центру је реализован акредитовани семинар број 926:  "Репаратура машинских делова у функцији одрживог развоја" (1 дан, 8 бодова).
Семинару је присуствовало 19 наставника стручних предмета из средњих стручних школа из Ниша, Житорађе, Мајданпека и Гуче.
Обрађене теме су: Корелација репаратуре и одрживог развоја Мессер -Техногас АД: Домен примене техничких гасова; Механичке методе репаратуре Цастолин – металуршке методе репаратуре и досадашња искуства у пракси; Механизам уходавања машинских делова.
Реализатори семинара били су: Милета Ристивојевић, доктор техничких наука, Универзитет у Београду – Машински факултет; Зоран Стаменић, доктор техничких наука, Универзитет у Београду – Машински факултет; Зоран Николић, Месер Техногас АД; Немања Гостовић, Месер Техногас АД; Александар Димић, Универзитет у Београду – Машински факултет.
Семинар је подржаo Машински факултет у Београду.

 

Реализација семинара "Организација наставе у наставној бази"

19.03.2019. За наставнике Медицинске школе Приштина-Грачаница, у Грачаници одржан је семинар Организација наставе у наставној бази, кат.бр.921 из области Стручни предмети у средњем стручном образовању. Семинар је при акредитацији код Завода за унапређивање образовања и васпитања подржао Регионални центар Ниш. Семинар су реализовали аутори програма Јасмина Поповић, дипл.дефектолог у Медицинској школи "Др Миленко Хаџић" у Нишу и Роберт Нађ, специјалиста струковних студија у Медицинској школи Приштина-Грачаница. Специфични циљеви овог програма су: Унапређивање компетенција наставника за методику наставе, Оснаживање наставника за избор метода и техника рада у односу на исходе учења, Развијање вештина комуникације са социјалним партнерима и корисницима услуга у наставној бази, Осавремењивање знања потребног за стварање климе за активно учење и стицање стручних компетенција.

 

Реализација семинара "Методе очувања живих врста у еsity условима"

10.03.2019У Центру за стручно усавршавање у Лесковцу, је за наставнике основних и средњих школа Јабланичког округа (24 наставника), одржан је семинар кат.бр.793, "Методе очувања живих врста у еsity условима". Семинар је при акредитацији за три наредне године подржао Регионални центар Ниш. Семинар покрива компетенцију за ужу стручну област и као општи циљ има унапређење васпитно- образовног рада у настави биологије, екологије и заштите природе, кроз имплементацију нових сазнања о заштити врста и очувању природних ресурса.
Специфични циљеви семинара су упознавање са савременим биотехнолошким трендовима који су у служби очувања значајних, пре свега угрожених биљних врста у условима изван природних станишта, као и овладавање методама и техникама лабораторијског рада у циљу осавремењивања наставе. Семинар су реализовали аутори, професори са Департмана за биологију и екологију Природно - математичког факултета у Нишу: Славиша Стаменковић, Бојан Златковић и Светлана Тошић и наставник биологије у Средњој школи у Житорађи Милица Андрејев.

 

Реализација семинара "Планирање превенције и ефективно/ефикасно реаговање на насиље у образовно васпитним и васпитно образовним установама"

1.3.2019. У Средњој стручној школи у Сврљигу одржан је акредитовани семинар број 65, "Планирање превенције и ефективно/ефикасно реаговање на насиље у образовно васпитним и васпитно образовним установама"(8 бодова).
Семинар је реализован за колектив школе. Реализатори семинара били су Милена Младеновић, учитељица у ОШ "Учитељ Таса" и Младен Јовановић, професор информатике у ОШ "Мирослав Антић". Семинар се бави питањима превенције насиља у школама и предшколским установама, врстама насиља и процедурама које установа треба да спроведе ако се насиље деси.
Семинар је подржан од стране Регионалног центра Ниш у Каталогу програма стручног усавршавања за ову школску и 2019/2020. и 2020/2021. годину.

 

Реализација семинара "Школа будућности – Microsoft програмима до савремене наставе"

23.-24.02.2019. У Гимназији у Краљеву,одржан je семинар „Школа будућности –Microsoft програмима до савремене наставе“(каталошки број 304; 16 бодова).
Семинар су похађали наставници Гимназије.
Циљеви семинара су: унапређење компетенција наставника за примену савремених информационо-комуникационих технологија у настави; оснаживање наставника за употребу иновативних комуникација у сврху унапређивања квалитета наставе.
Семинар су реализовале Јасмина Марковић, школски педагог, Марија Петровић, професор српског језика и Сузана Ристић, професор историје из ОШ "Јован Јовановић Змај" са Алексиначког Рудника.
Семинар је за школске 2018/2019., 2019/2020. и 2020/2021. године подржао Регионални центар Ниш.

 

Реализација семинара "Стратегије, методе и технике рада у инклузивној учионици"

9-10.02.2019. У Основној школи „Др Ђорђе Јовановић“ у Новом Милошеву, реализован је акредитован семинар број 215 „Стратегије, методе и технике рада у инклузивној учионици“ (област: деца/ученици којима је потребна додатна образовна подршка, 16 бодова). Семинар је реализован за колектив школе. Реализатори семинара били су Љиљана Радовановић Тошић, психолог, ОШ „Радоје Домановић“ Ниш и Владица Тошић, професор разредне наставе, ОШ „Ратко Вукићевић“, Ниш.
Циљ семинара је унапређивање компетенција наставника за квалитетно образовање ученика, стицање вештина и знања за управљање одељењем, унапређивање компетенција о стиловима учења, мотивацији и образовању по ИОП-у.
Теме семинара су: Инклузивна школа; Инклузивна учионица; Учење у инклузивној учионици; Управљање инклузивним одељењем; Даровити ученици; Педагошки профил и израда ИОП-а; Мотивација ученика; Стратегије, методе и технике рада са ученицима који имају тешкоће у учењу математике; Стратегије, методе и технике рада са ученицима који имају хиперактивност и дефицит пажње; Стратегије, методе и технике рада са ученицима који имају тешкоће у читању и писању; Израда сценарија за час у инклузивној учионици.
Семинар је један од 16 подржаних семинара Регионалног центра Ниш за ову и наредне две школске године у Каталогу програма стручног усавршавања.

 

Реализација семинара "Час по мери детета"

7.02.2019. У Економској школи у Нишу одржан је семинар „Час по мери детета“, каталошки број 218 (8 бодова). Семинар је похађао колектив Економске школе. Циљ програма је да унапреди компетенције наставника за: рад са ученицима којима је потребна додатна подршка у образовању; примену одговарајућих стилова, стратегија и метода наставе полазећи од индивидуалних карактеристика и потреба ученика; управљање одељењем.
Семинар су реализовале Валентина Вељковић Николић, наставник српског језика и Веселинка Станковић, наставник математике у ОШ "Десанка Максимовић" у Чокоту. Семинар је за школске 2018/2019., 2019/2020. и 2020/2021. године подржао Регионални центар Ниш

 

Реализација семинара "Организација наставе у наставној бази"

7.02.2019. У Средњој стручној школи у Нишу одржан је семинар „Организација наставе у наставној бази “, каталошки број 921 (8 бодова). Семинар је реализован за колектив школе. Циљ самог програма је унапређивање квалитета наставе стручних предмета у наставној бази применом савремених метода и дидактичких решења за стицање стручних компетенција и сарадње са социјалним партнерима.
Семинар су реализовали Бисерка Светозаревић, педагог и Роберт Нађ, специјалиста струковних студија у Медицинској школи у Грачаници. Семинар је за школске 2018/2019., 2019/2020. и 2020/2021. године подржао Регионални центар Ниш.

 

Реализација семинара  "Умеће комуникација - како да говоримо и слушамо да би ученици желели да нас чују и да разговарају са нама"

1-3.02.2019.Акредитовани семинар "Умеће комуникација - како да говоримо и слушамо да би ученици желели да нас чују и да разговарају са нама", каталошки број 171, реализован је у Регионалном центру.
Теме обрађене на семинару: Однос између ученика и наставника - сложено поље комуникације; Ауторитет и васпитни стил; Понашања ученика која нас ометају у раду: Како реагујемо? ( Ја поруке - структура, услови за примену и ефекти), Проблеми ученика: Како реагујемо? (Активно слушање - емотивна подршка, услови за примену и ефекти); Начини поступања у проблемским (конфликтим) ситуацијама - афирмисање конструктивних приступа у решавању ситуација из школске праксе. 
Водитељски пар и овог пута биле су психолози из београдског удружења Психокод: Ирена Лободок Штулић и Милка Михајовић. На семинару су учествовали наставници из Ниша, Бујановца, Јагодине, Пирота, Бора, Алексинца и Мерошине.

 

Реализација семинара "Школа будућности – Microsoft програмима до савремене наставе"

1-2.02.2019.  У Регионалном центру у Ужицу одржан je семинар „Школа будућности – Microsoft програмима до савремене наставе“ (каталошки број 304; 16 бодова). Семинар су похађали наставници Ужичке гимназије. Циљеви семинара су: Унапређење компетенција наставника за примену савремених информационо комуникационих технологија у настави; Оснаживање наставника за употребу иновативних комуникација у сврху унапређивања квалитета наставе. Семинар су реализовале Јасмина Марковић, школски педагог, Марија Петровић, професор српског језика и Сузана Ристић, професор историје из ОШ "Јован Јовановић Змај" са Алексиначког Рудника.
Семинар је за школске 2018/2019., 2019/2020. и 2020/2021. године подржао Регионални центар Ниш.

 

Реализација семинара "Употреба мобилних апликација за побољшање квалитета наставе и учења; паметни телефон као наставно средство 21.века"

19.01.2019.  У Гимназији у Зајечару реализован је акредитовани семинар број 331, "Употреба мобилних апликација за побољшање квалитета наставе и учења; паметни телефон као наставно средство 21.века." (област: информатика, 8 бодова). Семинар је реализован за део колектива који предаје новоформираном ИТ одељењу, а семинар су реализовали Ана Живковић и Марјан Миланов. Теме обрађене на семинару су: Мобилни телефон у учионици – за и против; Технологија у учионици; Блумова таксономија 21. века; Апликације за помоћ у припреми, организацији и реализацији наставе; Апликације за управљање одељењем; Апликације за прављење квизова, тестова и анкета; Друге апликације које могу користити наставнику.
Семинар је за наредне 3 школске године један од 16 подржаних семинара Регионалног центра Ниш.

 

Реализација семинара  "Час по мери детата"

8.01.2019. У основној школи "Дубрава" у Књажевцу, реализован је акредитован семинар "Час по мери детета" (кат. бр.218, област: Деца /ученици којима је потребна додатна образовна подршка, 1 дан, 8 бодова). Аутори и реализатори семинара су Веселинка Станковић и Валентина Николић , наставнице у ОШ "Десанка Максимовић" у Чокоту.
Теме обрађене на семинару: Законски оквир инклузивног образовања; Педагошки профил ученика; Гарднерова теорија вишеструких интелигенција; Стратегије прилагођавања наставе; Израда сценарија за час са видљивим прилагођавањима.
Семинар је у Каталогу програма стручног усавршавања за наредне 3 школске године подржао Регионални центар Ниш.

Обавештење о промени назива установе:

На основу Одлуке Скупштине Града Ниша бр.06-947/2022-1-02 од 02.11.2022. године установа је променила назив у Центар за стручно усавршавање.

_______________________________________

Уплата котизације на ж.р.:
840-31500845-37

  • :
  • :

НАЈАВА ДОГАЂАЈА

  • 1
min prosvete nauke zavod za unapredjenje
zavod za vrednovanje mreza copy
CPN                                        

Мрежа РЦ/ЦСУ Србије 
cacak kanjiza kikinda Kragujevac Krusevac Leskovac
Sabac Smederevo Uzice Novi Pazar Knjazevac 1