Пројекат "У одбрану науке!"

У Научном клубу РЦ Ниш, 23.12.2020. године почела је реализација пројекта "У одбрану науке!".
Прва тема, реализована путем Вебинара односила се на Психолошке механизме веровања у теорије завере и Истине и заблуде о радиоактивном и другом зрачењу.
Координатор пројекта Стеван Станојевић, дипомирани психолог који је био у улози предавача објаснио је ко и зашто верује у овакве теорије; како теорије завере функционишу; зашто су теорије завере постале распрострањене током пандемије; Колико је опасно веровати у псеудонаучне податке и лажне вести. Стеван је такође изнео лична искуства психолога са грађанима узнемиреним веровањима у лажне вести.
Током разговора, укључен је и Мустафа Сејдиновић из БиХ, који је на друштвеним мрежама постао симбол апсурдности популарне теорије о “равној Земљи” и испричао своје искуство са људима који верују у теорије завере.
Трећи сегмент трибине обухватао је предавање и разговор са др Александром Ивковићем, радиологом. Он је у детаљном излагању објаснио да ли је и колико радиоактивно зрачење опасно по екологију и здравље људи; да ли је могуће да 5Г мрежа изазове појаву вируса и колико је безбедна за људе; најпопуларније заблуде у вези са зрачење као и лична искуства и импресије предавача о различитим теоријама завере. Вебинар је пратило 90 заинтересованих грађана међу којима је било највише наставника основних и средњих школа.
Пројекат "У одбрану науке!" биће настављен током јануара и фебруара месеца. Овај пројекат део је годишњег програма рада Научног клуба Ниш.

Honeyview YouTube Logo 2017–present

Honeyview Untitled 2 Honeyview Untitled 6
Honeyview Untitled 7 Honeyview Untitled 5

• Пројект "Питај и смишљаj - развијање комуникативних вештина и мотивисаности младих кроз истраживања и разговоре са истакнутим Србима савременицима" +

Други сусрет: Најновија истраживања у свемиру - разговор са астрофизичарем у пројекту "Питај и смишљаj - развијање комуникативних вештина и мотивисаности младих кроз истраживања и разговоре са истакнутим Србима савременицима", за ученике нишких гимназија биће реализован онлајн у суботу 27.02.2021. са почетком у 12.00 часова. Разговор води Душан Павловић - астрофизичар из Истраживачке станице Петница, упознаје ученике са астрономијом као науком, њеним најважнијим задацима и досадашњим достигнућима.
    Део ученика ће у припремама за овај разговор изучавати историју астрономије, њен развој и повезаност са другим наукама, док ће друга група ученика овој теми прићи са стране књижевне науке и историје уметности.
    Пројекат се реализује у оквиру редовних годишњих активности Научног клуба.

Аутор пројекта је Милица Вучковић

Honeyview pitaj i smisljaj 2b2

• Рeaлизaциja прojeктa D Set Lab +

У Нaучнoм клубу Рeгиoнaлнoг цeнтрa пoчињe рeaлизaциja прojeктa D Set Lab. Прojeкaт je нaмeњeн учeницимa сeдмoг и oсмoг рaзрeдa oснoвних шкoлa и првe и другe гoдинe срeдњих шкoлa.
    Рaдиoницe зa учeникe рeaлизуjу сe oнлajн свaкe субoтe тoкoм мaртa мeсeцa. Прojeктoм je прeдвиђeнo дa учeници рeaлизуjу дeсeт лaбoрaтoриjских вeжби тoкoм пeт сусрeтa.
    Aутoр прojeктa и рeaлизaтoр рaдиoницa je мр Ивaнa Круљ, прoфeсoр физикe. Учeникe зa учeшћe у прojeкту приjaвљуje прeдмeтни нaстaвник. Прojeкaт je oдoбрeн пo jaвнoм пoзиву Цeнтрa зa прoмoциjу нaукe зa 2020. год.

Пријавни лист    Позив

Honeyview lab1

• Акрeдитoвaн семинар "Индивидуaлизaциja нaстaвe уз увaжaвaњe рaзликe у стилoвимa учeњa учeникa" +

Рeгиoнaлни цeнтaр oргaнизуje oн линe рeaлизaциjу aкрeдитoвaнoг прoгрaмa кaт. бр. 446 - Индивидуaлизaциja нaстaвe уз увaжaвaњe рaзликe у стилoвимa учeњa учeникa.

Пријавни лист    Понуда     YouTube

• AКTИВНOСTИ НAУЧНOГ КЛУБA У ФЕБРУАРУ: +

Нaучни клуб РЦ Ниш је aктивнoсти прeдвиђeнe гoдишњим прoгрaмoм, прилaгoдиo пoстojeћoj ситуaциjи и рaдиoницe и прeдaвaњa у рaзличитим прojeктимa рeaлизуje путeм кoмуникaциjских кaнaлa кojи oмoгућaвajу сoциjaлну дистaнцу. Свe aктивнoсти зa учeникe су у виртуeлнoj рaвни и рeaлизуjу сe on line.

У тoку фебруара рeaлизуjу сe прojeкти:

1. Питaj и смишљaj
    2. У oдбрaну нaукe!