Манифестација "Недеља истраживача" - први дан

23.09.2019. Поводом „Европске ноћи истраживача“ у периоду од 23. до 27. септембра 2019. године Научни клуб Регионалног центра Ниш, уз подршку Центра за промоцију науке је за све љубитеље науке организовао манифестацију Недеља истраживача у оквиру манифестације Ноћ истраживача.
Садржаји које је Научни клуб Ниш припремио ове године су атрактивни и интерактивни и састојали су се из различитих активности. Кроз изложбу, позоришну представу, 6 научно-популарних предавања, 4 интерактивне поставке, вожњу научним аутобусом, промоције  европских пројеката,  радионице и експерименте у Парку знања, водили смо ученике али и све друге, заинтересоване на праву научну авантуру.

Манифестација је отворена 23. септембра  поздравном речи директорке Регионалног центра, Данијеле Марковић и изложбом "Академик Михаило Гавриловић: историчар, архивист и дипломата". Путем  23 изложбена плаката, ауторка изложбе Миљана Ђорђевић, архивски саветник Историјског архива у Нишу је упознала  све присутне са животом и радом првог члана Српке краљевске академије и првог државног архивара. Глумац Народног позоришта у Нишу Александар Михаиловић је говорећи текстове посвећене овом великану, приближио и дочарао  период у коме је живео значајни историчар и доктор наука са Сорбоне, г-дин Михаило Гавриловић. Изложба је у Регионалном трајала тј. за јавност била отворена до суботе 28. септембра. Посетиоци су били у прилици да виде оригинална документа и фотографије који сведоче живот и дело овог великог човека.

izlozba 1 izlozba 2

Друга активност којом је Регионални центар обрадовао пре свега ученике нишких школа била је је представа "Кирија-Наша деца". Представу су извели глумци Студија глуме Центра за културу и уметност Алексинац. Представа је продуцирана на текстове Нушићевог дела  "Кирија" и неких других његових текстова. Ова комедија је рађена за децу, али је радо гледају и одрасли јер у њој препознају ситуације и проблеме са којима се срећу у свакодневном животу. Реч је о комедији карактера и комедији ситуације.

predstava 1 predstava 2

Ноћ европских истраживача се одржава сваке године широм Европе и то увек последњег петка у септембру. Ове године, Ноћ истраживача се одржала у петак, 27. септембра у преко 340 градова Европе и 29 градова Србије. Ноћ истраживача је подржана од стране Европске комисије, у оквиру Марија Склодовска-Кири акције, која пак представља програм Европске уније за јачање европске истраживачке каријере.

• ПОЗИВАМО ВАС ДА ПОПУНИТЕ УПИТНИК +

На следећем линку је упитник припремљен за потребе Регионалног центра Ниш ради анализе ставова запослених у образовању о начинима и сврсисходности оваквих облика стручног усавршавања. Ваши одговори представљаће извор података који ће нама као Центру помоћи.

Упитник је анониман.

Хвала Вам на помоћи.