Одржано предавање "Нивои научне писмености"

26.12.2022. У наставку пројекта Поверење у науку-повежимо се са науком, у понедељак 26.12. у Научном клубу реализовано је предавање "Нивои научне писмености". Предавање је одржао мр Дејан Бошковић, наставник у ОШ „Иво Андрић“ у Београду и кооринатор за научну писменост при Националном савету за праћење реализације Међународног пројекта ПИСА и коаутор Приручника за наставнике Научна писменост.
Међународни програм процене образовних постигнућа ученика PISA (Programme for International Student Assessment) иницирао је OECD са основном сврхом да се систематски прати квалитет и праведност образовања у појединачним земљама учесницама. У овој врсти тестирања, наша земља учествује од 2001. године. Специфичност студије програма PISA јесте да она не испитује у којој мери ученици могу да репродукују оно што су учили у школама, већ у којој су мери млади оспособљени да разумеју и користе дате информације приликом решавања релевантних проблема из свакодневног живота.
На предавању је било речи о међупредметним компетенцијама и њиховом месту у оквиру научне писмености. Кроз конкретне примере објашњено је на који начин група научне писмености доприноси компетенцијама наших ђака, каква је природа задатака и који су когнитивни нивои потребни за њихово решавање. Такође је појашњено да ако научну писменост видимо као један од потребних исхода образовања, можемо да креирамо наставу/учење која омогућава реализацију таквог исхода. Стручњаци се слажу у томе да се Научна писменост не огледа у поседовању конкретних (и изолованих) знања о појмовима, законима и теоријама природних наука већ пре у начину мишљења и приступу, односу према темама из науке у свакодневном животу, који укључује социјалне и вредносне аспекте.
Предавање је пратило 78 наставника из Нишавског округа.

Honeyview GMT20221226 180148 Recording5 Honeyview GMT20221226 180148 Recording2
Honeyview GMT20221226 180148 Recording4 Honeyview GMT20221226 180148 Recording3