16-17.04.2022. Друга фаза пројекта Зелена лабораторија - Баш ти у башти!, реализован је у Ботаничкој башти Гимназије "Светозар Марковић" и на излетишту Бубањ поред Ниша.
На терену је било 37 ученика нишких гимназија, који су прикупљали дендроматеријал, учествовали у дисекцији биљног материјала, вежбали истраживачки и рад у групи. Следећег дана у лабораторији Гимназије упознати су са основама припреме микроскопских препарата и основама рада у биолошкој лабораторији. Уз помоћ професора су научили како да помоћу детерминационих кључева детерминишу биљни материјал и како да од прикупљеног материјала направе хистолошке препарате. Вежбе у лабораторији праћене су одређеним предавањима о структури и хемизму хлорофила и осталих пигмената, уз обраду спектра апсорпције ових пигмената и основе природе светлости.
Ученике очекују још две радионице током маја месеца. Ученици су показали велику заинтересованост за овакву врсту ваннаставних активности.
Пројекат је одобрен по јавном позиву Центра за промоцију науке за 2021/2022. годину

