АТЕЕ Конференција

25.-26.04.2013. У Регионалном центру је реализована акредитована, међународна конференција "Целоживотно учење наставника". Конференцију је организовао Регионални центар Ниш уз помоћ страних експерата, чланова АТЕЕ, РДЦ групе: David Mcmurtry (Шкотска), Jap Van Lakerveld (Холандија), Сања Миловић (Хрватска), Бригита Адлешич Жаркович (Словенија), Koos Koopman (Холандија) и Asa Morberg (Шведска).

Први дан конференције, 25.04. био је намењен наставницима, васпитачима и стручним сарадницима. У првом дану присуствовало је 60 наставника, наставника нишких факултета, директора и запослених у РЦ/ЦСУ, директора школа и запослених у ЗУОВ и Школској управи. После обраћања директора Регионалног центра - Данијеле Марковић, Dejvida Mekmartrija - представника АТЕЕа и Добривоја Мартоноша - председника "Мреже РЦ/ЦСУ", конференцију је званично отворила Јелица Велаја - начелница Управе за образовање, омладину, културу и спорт.

У пленарном делу, излагања су имали: David Mc Murtry – Карактеристике ефикасног и успешног учења, Jap Van Lakerveld – Ефикасно учење одраслих, Hugo Sager (Швајцарска) - Развој стручног усавршавања у Србији, Raisa Venalainen (Финска) – Примери добре праксе из образовања у Финској, Сања Миловић – Циклус професионалног живота и фазе у каријери наставника, Бригита Адлешич Жаркович - Школа као комуна учења. После пленарниог излагања, учесници су присуствовали радионицама: Образовање наставника Институт за тренинг наставника и сарадњу са школама, Школе као комуне учења, Менторство и тренинг студената, рана каријера наставника и Кафетерија учења – школа као многострука средина за учење.

Други дан конференције, 26.04. био је намењен реализаторима акредитованих програма. Укупно је било 50 реализатора из читаве земље - Београда, Новог Сада, Крагујевца, Пирота, Лесковца, Крушевца, Чачка и Ниша. У пленарном делу излагања су имали: David Mc Murtry – Карактеристике ефикасног и успешног учења, Jap Van Lakerveld – Ефикасно учење одраслих, Сања Миловић – Побољшање квалитета услуге система обуке наставника. После пленарниог излагања, учесници су присуствовали радионицама: Образовање наставника Институт за тренинг наставника и сарадњу са школама, Школе као комуне учења, Менторство и и тренинг студената, рана каријера наставника и Кафетерија учења – школа као многострука средина за учење.

Презентације са конференције можете преузети овде.

Линк за ИПА пројекте у Хрватској

Трећи дан Конференције, 27.04. био је намењен упознавању наших гостију са Миланским едиктом. Захваљујући сарадњи и великој подршци Филозофског факултета, Регионални центар је био у прилици да организује предавање доцента др Ирене Љубомировић са темом: "Константин мудри државник или искрен верник", али и да Конференцију заврши романескном причом доцента др Ивана Цветановића "Константиново рођење". После научно - уметничког доживљаја за госте је организована посета Музеју града Ниша, Синагоге и обилазак Тврђаве.

atee-01

atee-02

atee-03

atee-04

atee-05

atee-06

• Пројект "Питај и смишљаj - развијање комуникативних вештина и мотивисаности младих кроз истраживања и разговоре са истакнутим Србима савременицима" +

Други сусрет: Најновија истраживања у свемиру - разговор са астрофизичарем у пројекту "Питај и смишљаj - развијање комуникативних вештина и мотивисаности младих кроз истраживања и разговоре са истакнутим Србима савременицима", за ученике нишких гимназија биће реализован онлајн у суботу 27.02.2021. са почетком у 12.00 часова. Разговор води Душан Павловић - астрофизичар из Истраживачке станице Петница, упознаје ученике са астрономијом као науком, њеним најважнијим задацима и досадашњим достигнућима.
    Део ученика ће у припремама за овај разговор изучавати историју астрономије, њен развој и повезаност са другим наукама, док ће друга група ученика овој теми прићи са стране књижевне науке и историје уметности.
    Пројекат се реализује у оквиру редовних годишњих активности Научног клуба.

Аутор пројекта је Милица Вучковић

Honeyview pitaj i smisljaj 2b2

• Рeaлизaциja прojeктa D Set Lab +

У Нaучнoм клубу Рeгиoнaлнoг цeнтрa пoчињe рeaлизaциja прojeктa D Set Lab. Прojeкaт je нaмeњeн учeницимa сeдмoг и oсмoг рaзрeдa oснoвних шкoлa и првe и другe гoдинe срeдњих шкoлa.
    Рaдиoницe зa учeникe рeaлизуjу сe oнлajн свaкe субoтe тoкoм мaртa мeсeцa. Прojeктoм je прeдвиђeнo дa учeници рeaлизуjу дeсeт лaбoрaтoриjских вeжби тoкoм пeт сусрeтa.
    Aутoр прojeктa и рeaлизaтoр рaдиoницa je мр Ивaнa Круљ, прoфeсoр физикe. Учeникe зa учeшћe у прojeкту приjaвљуje прeдмeтни нaстaвник. Прojeкaт je oдoбрeн пo jaвнoм пoзиву Цeнтрa зa прoмoциjу нaукe зa 2020. год.

Пријавни лист    Позив

Honeyview lab1

• Акрeдитoвaн семинар "Индивидуaлизaциja нaстaвe уз увaжaвaњe рaзликe у стилoвимa учeњa учeникa" +

Рeгиoнaлни цeнтaр oргaнизуje oн линe рeaлизaциjу aкрeдитoвaнoг прoгрaмa кaт. бр. 446 - Индивидуaлизaциja нaстaвe уз увaжaвaњe рaзликe у стилoвимa учeњa учeникa.

Пријавни лист    Понуда     YouTube

• AКTИВНOСTИ НAУЧНOГ КЛУБA У ФЕБРУАРУ: +

Нaучни клуб РЦ Ниш је aктивнoсти прeдвиђeнe гoдишњим прoгрaмoм, прилaгoдиo пoстojeћoj ситуaциjи и рaдиoницe и прeдaвaњa у рaзличитим прojeктимa рeaлизуje путeм кoмуникaциjских кaнaлa кojи oмoгућaвajу сoциjaлну дистaнцу. Свe aктивнoсти зa учeникe су у виртуeлнoj рaвни и рeaлизуjу сe on line.

У тoку фебруара рeaлизуjу сe прojeкти:

1. Питaj и смишљaj
    2. У oдбрaну нaукe!