Монтесори програм

09.04.2014. У организацији Регионалног центра, 37 учитеља, васпитача и стручних сарадника имало је прилику да у ШОСО "14.октобар" чују више о Монтесори програму и да се упознају са учионицом која је опремљена Монтесори материјалом.

Скуп је отворио директор школе Зоран Николић, док су  Монтесори програм презентовале Ивана Стајковић и Слађана Николић, дефектолози школе "14.октобар". Том приликом смо чули да је утемељивач ове методе учења Марија Монтесори, доктор медицине која је пре 100 година почела да примењује метод учења у раду са децом заосталом у развоју где је добила веома добре резултате. Касније је метод применила и у раду са децом без тешкоћа у развоју. Основна поставка је да деца раде индивидуално, сами уочавају грешке и управљају својим учењем. Васпитач и учитељ само усмерава процес учења, он је водић "са стране". Тако је и мото програма "ПОМОЗИ МИ ДА УРАДИМ САМ".

После предавања, колеге су обишле учионицу са Монтесори материјалима где је колега Милорад Савић презентовао поједине материјале и њихов значај за развој детета. Материјали су направљени од природних сировина, привлачни за децу и стимулишу њихов развој. Учење се заснива на игри одређеним предметима који су подељени у учионици на 5 различитих области - сензорни, језички, математички, практични и научни.

Монтесори програм је могуће примењивати у раду са децом од 3 године живота, тако да је значајан и за васпитача као и учитеља.Још једна битна ствар коју је уочила Марија Мотесори је да деца у свом развоју личности пролазе кроз одређене осетљиве периоде живота.

IMG 5533 resize IMG 5534 resize IMG 5538 resize IMG 5541 resize IMG 5544 resize IMG 5548 resize